Nový kurz Centra rozvoje pedagogických kompetencí

27. června 2018

Cerpek nabízí dvousemestrální vzdělávací program zaměřený na rozvoj pedagogických kompetencí, který se skládá ze čtyř částí.

1. semestr

Laboratoř pedagogických kompetencí

je týdenní prezenční kurz v rozsahu 20 hodin. Laboratoř vždy vede tandem zkušených lektorů a každý den je přítomen také expert, který se věnuje právě probíranému tématu. Tématy Laboratoře jsou například: kvalita vysokoškolské výukypříprava a plánování výukykomunikace se studentyhodnocení studentůpráce se zpětnou vazboupráce s moderními technologiemi. V Laboratoři se můžete seznámit s nejnovějšími pedagogickými a didaktickými teoriemi a výsledky výzkumů, dále můžete reflektovat svou současnou výuku a naplánovat si výuku do dalšího semestru za spolupráce lektorů a kolegů. V rámci Laboratoře je možné stanovit si vlastní rozvojové cíle, na kterých budete pracovat v průběhu celého vzdělávacího programu.

Videoreflexe výuky

napomáhá individuálnímu rozvoji každého účastníka vzdělávacího programu v oblasti, kterou si sám stanoví. Videoreflexe probíhají individuálně ve dvojici: lektor a účastník vzdělávacího programu.

1. semestr

Učitelská dílna

je týdenní prezenční kurz v rozsahu 20 hodin. Na Dílně se podílí řada expertů jak z Masarykovy univerzity, tak i z dalších institucí. Témata Dílny nejsou předem stanovena a její obsah je tvořen na základě preferencí samotných účastníků vzdělávacího programu. V minulých bězích jsme věnovali pozornost například těmto tématu: aktivizační metody výuky, příprava přednášky, studenti se specifickými nároky na vzdělávání, aplikace Informačního systému MU a podobně.

Spolupráce s mentorem

je unikátní součástí vzdělávacího programu. Výběr mentora je v rukou samotných účastníků vzdělávacího programu stejně jako stanovení obsahu spolupráce. Jde o vysoce individualizovanou formu spolupráce při které je kladen důraz na konkrétní vzdělávací potřeby účastníka vzdělávacího progrmau. Pro mentory jsou v průběhu semestru připraveny tři workshopy, které se věnují specifickým mentorským dovednostem jako je nedirektivní vedení mentorského rozhovoru, efektivní podávání zpětné vazby a udílení rad.

Oba semestry také doprovází e-learninogvý kurz plný studijních materiálů a drobných úkolů, které pomáhají rozvíjet výuku účastníků vzdělávacího programu.

Takto sestavený vzdělávací program vychází z průzkumu podobných vzdělávacích programů v České republice i v zahraničí, a také z vlastního výzkumu provedeného na Masarykově univerzitě v akademickém roce 2015/2016.

Do běhu C realizovaného v akademickém roce 2018/2019 se můžete přihlásit do 1. 7. 2018.

Termín Laboratoře pedagogických kompetencí pro běh C: 3. – 7. září 2018
Termín Učitelské dílny pro běh C: 7. – 11. ledna 2019