190 let ruského imperialismu, umění a obyčejní lidé

Milí přátelé,

 

v reakci na současnou mezinárodní situaci bychom Vás rádi pozvali na mimořádnou přednášku StředověCu JinaX! Přijďte se s námi zamyslet nad tím, co nám o současných událostech říká historie. Opět je možné se setkat jak on-line, tak fyzicky v Knihovně Hanse Beltinga.

8. 3. 2022

V posledních dnech jsme v přímém přenosu svědky tragických událostí, které otřásají naším světem. Napadení Ukrajiny Ruskem, které bylo pro mnohé zlým překvapením, navazuje na téměř 200 let trvající koloniální a imperiální rétoriku států, které se střídaly na území dnešní Ruské federace. Právě minulost je často zmiňována Kremlem jako odůvodnění aktuální agrese.

 

Cílem přednášky je zamyslet se nad kořeny ruského imperiálního pohledu na svět a zároveň analyzovat kontext, v němž se ruský imperialismus zrodil. Klíčové bude popsat, jak se umění (a vizuální kultura) stávají nástrojem (a rukojmím) pro prosazování mocenských ambicí. Přednáška bude také zamyšlením nad zneužíváním dějin v rámci agresivní politiky (nejen) Ruska včera i dnes.

 

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=XOY62keUx3Q

WWW: https://www.earlymedievalstudies.com

 

Těšíme se na viděnou!

 

Tým CRSS


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info