Je (středověk) doba temna? 10. výročí StředověCu Jinax (Ivan Foletti)

Rádi bychom Vás pozvali na první přednášku jubilejní série StředověCu JinaX. Je to totiž přesně 10 let, co se v rámci cyklu uskutečnila první přednáška. Tento semestr budou přednášky probíhat jak on-line, tak fyzicky. Proto bychom Vás na tuto jubilejní přednášku rádi pozvali do seminární Knihovny Hanse Beltinga.  

 

Ivan Foletti – Je (středověk) doba temna? 10. Výročí StředověCu JinaX

30.9. 2021, 19:00, Knihovna Hanse Beltinga

29. 9. 2021

Milé kolegyně, milí kolegové,  

 

rádi bychom Vás pozvali na první přednášku jubilejní série StředověCu JinaX. Je to totiž přesně 10 let, co se v rámci cyklu uskutečnila první přednáška. Tento semestr budou přednášky probíhat jak on-line, tak fyzicky. Proto bychom Vás na tuto jubilejní přednášku rádi pozvali do seminární Knihovny Hanse Beltinga.  

 

Ivan Foletti – Je (středověk) doba temna? 10. Výročí StředověCu JinaX

30.9. 2021, 19:00, Knihovna Hanse Beltinga

 

Často, když lidem říkám, že je mou prací studium dějin umění, a navíc umění tak zvaného středověku, klepou si mnozí na čelo. Často také následuje otázka: „A za to Tě platí?“ Středověk byl přece obdobím dekadence a hrůz, to ví každé dítě. No a umění, to vypadalo jako dětské čmáranice. Například nedávné dobytí Afghánistánu Tálibánem ukazuje, že podobné PR je široce rozšířené: média se doslova předbíhala v tom, jak srovnat to, co bude v Afghánistánu následovat, se „středověkou“ minulostí. Podobné předsudky jsou hluboce zakořeněné v naší kolektivní identitě, to však ještě neznamená, že odpovídají skutečnosti. Přednáška si proto klade za cíl ukázat, proč si myslíme to, co si myslíme, a jak velký dopad na to měly naprosto nečekané události, jako je například druhá světová válka či drancování Říma v roce 1527. Pokusím se ukázat, že realita byla mnohem komplikovanější a někdy doslova ohromující. Výsledkem by mohl být nový pohled, který by nám mohl dát možnost k „usmíření“ s klíčovou kapitolou naší minulosti – právě v té době se totiž zrodilo mnohé z toho, čemu dnes říkáme Evropa. Bez „středověku“ bychom nebyli ani my.  

 

WWW: https://earlymedievalstudies.com 

FB: https://www.facebook.com/events/387838483000142/?ref=newsfeed 

YT: https://www.youtube.com/watch?v=vvTNySWdTHA 

AM: https://www.artmap.cz/?post_type=event&p=118799 

 

Těšíme se na shledanou, 

Centrum raně středověkých studií 

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info