Nabídka studijní stáže/praxe v Oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny ČR.

5. 12. 2022

Studentům Dějin umění bychom chtěli v průběhu roku 2023 nabídnout stáž v Oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny.

Účast na stáži se samozřejmě váže k uznání předmětů  Semináře dějin umění Praxe v odb. instituci (krátkodobá i dlouhodobá).

V rámci stáže/praxe

• se seznámíte s provozem oddělení a sbírkami uloženými v Klementinu
  • budete mít možnost vyzkoušet si práci s historickým fondem
  • seznámit se s dějinami knihtisku v Českých zemí a dějinami knižní ilustrace 15.–16. století

V rámci praxe budete spolupracovat na projektu na projektu TAČR Česká knižní ilustrace (https://e-ilustrace.cz/). Cílem projektu je nejen zpřístupnění obrazového materiálu nacházejícího se ve starých tiscích vydaných v českých zemích v 15.–16. století, ale také vytvoření uživatelsky příjemného virtuálního prostředí, které by umožnilo další práci s knižní ilustrací (např. srovnávání a pořádání materiálu, vytváření virtuálních výstav, ...).

Plánovaná náplň stáže/praxe

• popis a zpřístupnění obrazového materiálu
  • popis ilustrací s využitím mezinárodního ikonografického klasifikačního systému ICONCLASS (po zaškolení lze popisy vytvářet i z domova)
  • testování webového prostředí a nástrojů pro práci s ilustrací

Odměna ve formě stipendia.

Případní zájemci se mohou přihlásit:

Mgr. Lucie Heilandová, Ph.D.

Národní knihovna ČR

Oddělení rukopisů a starých tisků

Klementinum 190

110 00 PRAHA 1