Nový dokumentární film Centra raně středověkých studií

20. 12. 2023

Vážené a milé kolegyně a kolegové,
srdečně Vás zveme na nový dokumentární film Centra raně středověkých studií. Příběh o neuvěřitelném hlavním městě středověkého království Arménie, které v dobách své největší slávy v 10. a 11. století, představovalo jedno z obchodních a politických center na Hedvábné stezce, ale také křižovatku světa, kde koexistovaly odlišné kultury, náboženství a umění v harmonii a jeho bohatství bylo legendou.
Archeologická lokalita je od roku 2016 součástí seznamu dědictví lidstva UNESCO. V jejím popisu se dočteme, že město tvoří obytné, náboženské a vojenské stavby, charakteristické pro středověký urbanismus budovaný po staletí křesťanskými a poté muslimskými dynastiemi. Je tato charakteristika platná i dnes, stovky let od vzniku metropole a pouhých pár let od tohoto zápisu? Co symbolizuje jeho současná podoba? Mezinárodní tým historiků umění z Harvardu, Brna nebo Aix-en-Provence spolu hovoří o osudu tohoto jedinečného místa. Premiéra proběhne 20. prosince 2023 v 18:00 v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie na Husově 14 v Brně.
Film vznikl v rámci projektu Arménské umění a kultura: ohrožené dědictví, který je realizován Centrem raně středověkých studií při Semináři dějin umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci s Velvyslanectvím Arménské republiky v České republice a za finanční podpory Ministerstva školství, vědy, kultury a sportu Arménské republiky.