Život v Brně
Brno, druhé největší město České republiky, žije rušným uměleckým životem a má bohaté umělecké a architektonické dědictví, což z něj činí ideální místo pro studium dějin umění, které má co nabídnout všem, kdo se zajímají o kulturu. Chcete-li zjistit, co se aktuálně v Brně děje, začněte na oficiálních stránkách Go To Brno.
Umění a architektura
Při procházce centrem Brna je rychle jasné, že se jedná o historické město poseté pozoruhodnými památkami, od kašny Parnas (1690 – 1695) od Johanna Bernharda Fischera z Erlachu až po katedrálu svatého Petra a Pavla ze 14. století. Jako rodiště architekta Adolfa Loose a spisovatelů, jako jsou Milan Kundera a Bohumil Hrabal, Brno vždy přijímalo vše nové a moderní. Jednou z jeho nejznámějších památek je vila Tugendhat, kterou v roce 1929 postavil Ludwig Mies van der Rohe. V této památce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO se každoročně koná řada koncertů, filmových projekcí a přednášek. V roce 2009 se její příběh stal také námětem populárního románu Simona Mawera Skleněný pokoj. Díky tomuto milníku modernismu je Brno vnímáno jako město funkcionalistické architektury a vila Tugendhat není zdaleka jeho jediným příkladem. Pod vedením Brněnského architektonického manuálu můžete objevovat nejrůznější architektonické skvosty, jako je Jurkovičova vila, vila Stiassni nebo Zemanova kavárna, kterou postavil hvězdný brněnský architekt Bohuslav Fuchs. V neposlední řadě je tu samozřejmě hrad Špilberk, který se nad městem tyčí již od 13. století a nabízí nejen skvělý výhled na celé Brno, ale také výstavy a řadu dalších kulturních akcí, jako jsou muzikály, filmové projekce, opery a divadelní hry.
Galerie a muzea
V Brně se nacházejí také muzea, která hostí skvělé sbírky pro historiky umění všech zaměření. Nejvýznamnější institucí je Moravská galerie, jedno z nejvýznamnějších muzeí umění a designu ve střední Evropě, s významnými stálými sbírkami (přístupnými i online) a živým programem proměnlivých krátkodobých výstav. Zejména studentům dějin umění nabízí galerie a všechny s ní spojené aktivity možnost učit se se skutečnými uměleckými předměty v jedné z nejvýznamnějších uměleckých institucí v České republice. K dalším galeriím a muzeím ve městě patří Dům umění a Fait Gallery s programem výstav současného umění a Muzeum města Brna s pravidelnými výstavami o umění, kultuře a historii města a stálou expozicí na Špilberku. Snad nejpozoruhodnějším brněnským muzeem je Muzeum romské kultury. Je věnováno historii a kultuře Romů a jako jediná instituce svého druhu na světě hostí nejen rozmanité výstavy o romských komunitách, ale pořádá také přednášky, koncerty a diskusní večery. Muzeum hraje také důležitou roli při každoročním pouličním festivalu Ghettofest.
Kulturní akce
Festivaly všeho druhu jsou velkou součástí brněnského života. Brno hostí například Serial Killer, Mezinárodní festival televizních a webových seriálů, nebo festival komiksového umění KOMA - a samozřejmě nejrůznější hudební festivaly. Najdete zde Kino Art a Kino Scala, nejlepší brněnská nezávislá kina. Brno je také součástí sítě kreativních měst UNESCO, jako město hudby.
V srdci střední Evropy
Kromě toho, že je Brno samo o sobě živým městem, má ještě jednu velkou výhodu – ideální polohu v srdci střední Evropy. V jeho dosahu se nachází celý seznam památek světového dědictví UNESCO, jako je Lednicko-valtický areál, překrásné zahrady a zámek v Kroměříži nebo historické centrum Olomouce. Praha, Bratislava a Vídeň jsou snadno dostupné vlakem. Výborné je železniční spojení s Budapeští, Záhřebem a také s Berlínem. Naši studenti mají proto na dosah ruky nejen k rozsáhlé umělecké sbírky v samotném Brně, ale také v řadě světových institucích, knihovnách a galeriích od Národní galerie v Praze až po vídeňskou Albertinu, Belvedere nebo Kunsthistorisches Museum. Pokud jde o umění a architekturu, je Brno ideálním místem pro studium dějin umění.