Potenciál migrace 2. Osudy meziválečných uprchlíků

30. 3. 2023

Rádi bychom Vás pozvali na další projekci v Univerzitním kině Scala. Během večera představíme dva filmy. Prvním bude dokumentární snímek o hranicích a karanténách, které museli překonávat meziváleční uprchlíci, večer bude pokračovat animovaným filmem o osudu Dmitrije Svjatopolka Mirského. Těšit se na Vás budeme 30.3. od 18:00.

Pod názvem Potenciál migrace 2. Osudy meziválečných uprchlíků se skrývá hned několik výsledků čtyřletého projektu Centra raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity, který byl podpořen Technologickou agenturou České republiky.

V rámci již druhého slavnostního večera představíme dva filmy: dokumentární snímek o hranicích a karanténách, které čekaly každého meziválečného uprchlíka na cestě za jeho nadějnou budoucností; a animovaný film o osudu Dmitrije Svjatopolka Mirského bojovníka proti Rudé armádě, který žije v Británii, kde vyučuje na univerzitě a je uznávaným odborníkem na ruskou literaturu. Stále více se mu ale stýská po domově, je znechucen západní společností a roste v něm přesvědčení, že novým motorem světa bude bolševismus. Vrací se tedy do Sovětského svazu.

Po promítání v kinosále bude ve foyer připraven výběr z putovní panelové výstavy věnující se tématu meziválečné Evropy. Z naší produkce vám představíme také několik publikací a překladů beletrie, které se rovněž věnují tématu migrace.