Milé kolegyně a milí kolegové,
srdečně Vás zveme na dubnovou přednášku z cyklu StředověC JinaX. Margarita Khakhanova nám prozradí, zda mohou dějiny umění měnit hranice moderních států.
Nakolik zní tato myšlenka přehnaně, existují příklady, které ji potvrzují. Jedním z nich jsou dopady toho, jak se v carském Rusku studovalo arménské středověké umění.
Po připojení arménských území k Ruské říši v 19. století byla hlavní myšlenkou carské propagandy koncepce přátelství a „bratrství“ mezi ruským a arménským národem (tato rétorika je v ruských médiích používána dodnes). Ve skutečnosti však byla situace již od začátku zcela odlišná. Celý kavkazský region byl vnímán jako pouhá provincie a jeho umění (včetně historického) bylo prezentováno jako jeden kulturní fenomén zcela závislý na byzantské tradici. V textech soudobých historiků umění se tak pravidelně setkáváme s koloniálním pohledem na gruzínské a arménské umění. Arménský národ byl navíc systematicky marginalizován a jeho umění bylo prezentováno jako jednoznačně podřadné, dokonce až pohanské.
Mohou mít tyto situace paralely i v dnešním světě? V rámci přednášky se pokusíme ukázat, do jaké míry jsou právě události konce 19. století přímo propojeny s aktuálním děním v Náhorním Karabachu, tedy se situací, kterou je složité definovat jinak než jako kulturní genocidu.
Setkáme se ve čtvrtek 25. dubna v 19 hodin v Knihovně Hanse Beltinga v budově FF na Veveří. Přednášku budeme opět přenášet online na našem YouTube kanálu.
Přednáška je součástí projektu Kontexty humanity společnosti energeia o.p.s.
Facebooková událost zde.
Těšíme se na setkání