Komunita je skupina jednotlivců žijících v určité oblasti nebo sdílejících společné zájmy a hodnoty, přičemž příslušníciskupiny vytvářejí a posilují vzájemné sociální vazby a vzájemně se podporují v rámci daného koncepčního vymezení. Komunity s různými společnými jmenovateli se v průběhu věků podílely na vytváření a vnímání uměleckých děl jako autoři, mecenáši a diváci. Výtvarné umění hraje klíčovou roli jako prostředek vyjadřování, předávání a posilování hodnot sdílených celým společenstvím nebo některými jeho členy/příslušníky. Prostřednictvím komunitní angažovanosti ve výtvarném umění mohou jednotlivci nacházet pospolitost, oslavovat rozmanitost a přispívat k obohacení a soudržnosti společnosti, ale mohou také posilovat výlučnost vedoucí k izolaci komunity. Naším cílem je zamyslet se na jednu stranu nad okolnostmi, které podmiňují vznik uměleckého díla jako výsledek širších společenských interakcí a vztahů, na stranu druhou nad přínosem uměleckého díla k utváření společností.
Tato konference zve k zamyšlení nad otázkami, které mimo jiné zahrnují:
- Jakou roli sehrálo výtvarné umění při utváření a reprezentaci různých komunit?
- Jaké narativy, obrazy a strategie používali komunity pro vizuální reprezentaci sebe sama a ostatních?
- Jak se různé komunity vypořádávaly s konceptem umění a autorství?
- Jak je neviditelná komunita (ateliér, dílna, společnost) obklopující autora zahrnuta do tvorby a konečné podoby uměleckého díla?
Přihlášky přijímáme do 12. listopadu 2023.
Prosíme o zaslání abstraktu příspěvku a krátkého medailonku Petru Janáčovi na adresu janac.pe@gmail.com do 3. prosince 2023.