Vážené kolegyně, vážení kolegové,
srdečně Vás zveme na další přednášku z cyklu StředověC JinaX v tomto semestru. Potkáme se už tradičně v 19:00 v Knihovně Hanse Beltinga. Přednáška proběhne v angličtině a bude přenášená online na našem YouTube kanálu.
Irene Quadri nám představí svůj výzkum dvou monumentálních děl z několika prespektiv: jednak z hlediska jejich specifického regionálního kontextu – Lombardie – a jednak v rámci širší sítě výměn, napodobování a oběhu při vznik a formování vkusu a ideologií sdílených napříč otonskou civilizací.
Typickým projevem řecko-římské kultury byla monumentální trojrozměrná sochařská tvorba, která však nebyla zahrnuta mezi umělecké formy podporované raným křesťanstvím. Nejranější známky oživení této techniky pocházejí z 9. století a jsou omezeny na konkrétní téma: Ukřižování. V lombardském regionu se dochovaly dva z nejstarších monumentálních krucifixů: krucifix objednaný abatyší Raingardou (ve funkci od roku 963) pro klášter Santa Maria Teodote v Pavii a ten, který pravděpodobně objednal biskup Leone (998/999–1026) pro katedrálu ve Vercelli. Oba jsou zcela pokryty stříbrem a mají monumentální rozměry – jedná se o výjimečné předměty, které jsou zároveň vizuální syntézou událostí Kristova utrpení a objekty uctívání.
Tato studie si klade za cíl, se zaměřením na obrazové, technické, materiálové a kultovní aspekty a kontext objednávky, zkoumat roli těchto dvou děl ze dvou perspektiv: jednak z hlediska jejich specifického regionálního kontextu – Lombardie – a jednak v rámci širší sítě výměn, napodobování a oběhu při utváření vkusu a ideologií sdílených napříč otonskou civilizací.
Přednáška je součástí projektu Kontexty humanity společnosti energeia o.p.s.
-----------------------
Dear colleagues,
We cordially invite you to the next lecture of the StředověC JinaX series this semester. We will meet as usual at 19:00 in the Hans Belting Library. The lecture will be in English and will be streamed online on our YouTube channel.
Irene Quadri will present her research on two monumental works from a dual perspective: that of their specific regional context, Lombardy, and that of the broader network of exchange, emulation, and circulation in creating/shaping tastes and ideologies shared across the Ottonian civilization.
A typical expression of Greek-Roman culture, monumental three-dimensional sculpture was not included among the artistic forms promoted by early Christianity. The earliest traces of a revival of this technique date back to the 9th century and are limited to a specific theme: the Crucifix. The Lombard region preserves two among the oldest monumental crucifixes still preserved: the crucifix commissioned by Abbess Raingarda (in office from 963) for the monastery of Santa Maria Teodote in Pavia, and the one possibly commissioned by Bishop Leone (998/999-1026), for the Cathedral of Vercelli. Entirely covered in silver and massive in size, they are exceptional objects: both visual syntheses of the events of the Passion and objects of worship.
Prosím o překlad do češtiny
Focusing on the figurative, technical, material, cultic aspects, and the commissioning context, this paper aims to investigate the role and status of these two artworks from a dual perspective: that of their specific regional context, Lombardy, and that of the broader network of exchange, emulation, and circulation in creating/shaping tastes and ideologies shared across the Ottonian civilization.